Muhammad Ali
Boxer Muhammad Ali bol jedným z najvýznamnejších boxerov sveta, ktorý získal trikrát titul majstra sveta v ťažkej váhe.
Ali sa narodil ako Cassius Marcellus Clay a je staršia z dvoch synov Cassius Marcellus Claye Sr. a ODESSA Clay. Spolu so svojím bratom Rudolphom Valentinom Clay navštevoval strednú školu Duvall v Louisville, na ktoré dosahoval zlých výsledkov. S boxom začal v 12 rokoch, potom čo mu bolo ukradnuté bicykel. Na strednej škole sa stal veľmi úspešným amatérskym boxerom, vyhral 100 zo 108 zápasov a dve majstrovstvá Amatérske Atletické Únie. S boxom pokračoval na olympiáde v Rímu v roku 1960, kde vo veku 18 rokov získal zlatú Olympijskou medailu v poloťažkej váhe. Po návrate do Louisiville sa stal profesionálnym boxerom.
Čoskoro potom čo sa stal profesionálom dokázal na seba veľmi rýchlo upútať pozornosť médií. Prvý súboj o majstrovský titul zviedol sa Sonny Liston, ktoré sa konalo v Miami. Stretnutie veľmi priťahovalo pozornosť médií, vďaka vychloubačnému správanie Aliho, ktoré smeroval proti Liston. Vo veku 22 rokov Ali porazil Liston a stal sa majstrom sveta v ťažkej váhe. Tento súboj bol začiatok Aliho dlhej kariéry princa boxu. Onedlho potom sa stal aktívny politicky a sociálne. Neznášal mieru rasizmu, ktorá bola v Amerike a dokonca zahodil zlatú medailu do rieky, potom čo ho odmietli obslúžiť v bufete, pretože je černoch. Vďaka inšpiráciu Malcolmovi X v Miami sa Ali rozhodol prijať Islamské náboženstvo a zmeniť si môjno z Cassius Clay, Jr na Muhammad Ali.
Rok po zisku titulu sa znovu stretol s Liston a knockout ho opäť porazil v odvetnom zápase. Napriek jeho nadaní boxera, sa stal veľmi neobľúbený mnohých Američanov, keď sa stal muslimom. K tomu ešte pridal odmietnutie vojenskej služby vo vojne vo Vietname. Následkom jeho odmietnutie nastúpiť mu bola v máji 1967 odňatá boxerská licencie svetovou asociáciou boxu a udelená pokuta za porušenie vojenskej povinnosti. Na otázky tlače odpovedal: “Nemám nič proti Viet-Congu, nikto z nich ma nenazval negrom.” Vlasteneckí fanúšikovia a športové novinári ho za to veľmi kritizovali. Nakoniec za odmietnutie služby bol odsúdený na päť rokov väzenia, ale za tri roky už bol prepustený.
Ali sa vrátil späť do ringu, prvý boj bol proti Jerrymu Quarrymu v novembri 1970 v Atlante, nad ktorým vyhral už v treťom kole. Ďalšie súboj zviedol s Joeom Frazierom, vládnucim šampiónom v ťažkej váhe v New Yorku roku 1971. Prvýkrát za svoju kariéru profesionálneho boxera súboj prehral a Fraizer si udržal titul. Titul Fraiser nevzal Ali, ale novo prichádzajúci boxer George Foreman zosadil Fraiser a získal majstrovský titul. Ali preto nabudúce bojoval proti Foreman v Kinshose v Zaire. Pretože Foreman bol mladší, silnejší a väčší, bol považovaný za víťaza on. Ali však využil svojou skúsenosti a znovu získal titul majstra sveta v ťažkej váhe.
V septembri roku 1975 sa Ali tretíkrát stretol Joeom Frazierom a nakoniec zápas vyhral. Hoci Ali začiatkom roku 1978 stratil titul s Leonom Spinks, neskôr ho v odvetnom zápase získal späť už tretíkrát. V júni roku 1979 vo veku 37 rokov odišiel z profesionálneho boxu s 59 víťazstvami a len 3 porážkami.
Vďaka jeho rozhazovačnému životnému štýlu, potreboval čoskoro peniaze, preto sa roku 1980 opäť vrátil späť do ringu, aby bojoval s Larry Holmesom za 8 miliónov dolárov. Holmes nakoniec súboj v 11 kole vyhral. O rok neskôr Ali boxoval profesionálne naposledy, keď sa stretol s Trevorom Berbick. Jeden mesiac pred 40 narodeninami bol porazený už po piatykrát v jeho kariére. Po tejto prehre sa zrazu Aliho zdravie prudko zhoršilo. V roku 1982 mu bola zistená Parkinsonova choroba ktorú si liečil na University of California. Lekári neskôr špekulovali, že choroba prepukla kvôli jeho otrasom hlavy, ktoré dostal v priebehu ťažkých zápasov, ale len pitva im môže túto teóriu overiť. V roku 1996 sa mu dostalo veľkej pocty, bol vybraný aby zapálil otváracej oheň na Olympijských hrách v Atlante.
Ali má deväť detí a štyrikrát bol ženatý. Teraz žije so svojou štvrtou ženou Yolandou. Aliho dcéra Khaliah Ali, sa dala na kariéru boxerky. Hoci Ali vyjadril nesúhlas nad účasťou žien v tomo športe, Khaliah stále pokračuje v stopách svojho otca.
V roku 2009 nakrútil Pete McCormack film Muhammad Ali: Tvárou v tvár. Čo bol snímka zložený z výpovedných niekoľkých profesionálnych boxerov práve o Alim.